Kwestie związane z prawem spadkowym budzą szczególnie wiele kontrowersji. Osoby zainteresowane ich wyjaśnieniem nie odwiedzają przy tym wyłącznie prawników. Bardzo często pomocy może im udzielić również doradca podatkowy. Dzieje się tak między innymi wówczas, gdy rozważa się odwołanie darowizny. Zagadnienie to nie jest ważne wyłącznie dla życia rodzinnego. Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy za zmianę swojej decyzji nie trzeba będzie zapłacić także w bardziej dosłowny sposób – uiszczając określony podatek.

W poszukiwaniu podstawy prawnej

Gdy w grę wchodzi doradztwo podatkowe Wrocław może zaoferować nam pomoc udzielaną przez wiele wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Co ważne, osoby, które są w nich zatrudnione, powinny orientować się nie tylko w zagadnieniach ekonomicznych. W przypadku kwestii prawnych związanych ze zwrotem darowizny dobrze jest też wiedzieć, jakie zapisy znajdują się w Kodeksie cywilnym. Ten potwierdza, że darowizna może zostać odwołana nawet, jeśli, w świetle prawa, stała się już faktem. Podstawą do takiego kroku jest rażąca niewdzięczność, jakiej osoba obdarowana dopuściła się w stosunku do obdarowanego. W takim przypadku zmienia się status obdarowanego, który jest traktowany jak osoba bezpodstawnie wzbogacona. To właśnie ten zapis ma kluczowe znaczenie dla pytania o zobowiązania podatkowe darczyńcy. W świetle prawa, w takim przypadku nie ma mowy o tak zwanym ponownym przysporzeniu po stronie darczyńcy, a tym samym – nie musi płacić podatku od spadków i darowizn.

worek

Co z podatkiem od osób fizycznych?

Analiza przepisów prawa oraz interpelacji dyrektorów poszczególnych Izb Skarbowych, które musiały zmierzyć się z tym problemem, daje doradcom podatkowym jasny obraz także wtedy, gdy w grę wchodzi podatek PIT. Okazuje się, że także na tym gruncie powrót przedmiotu, którego dotyczyła odwołana darowizna, do jego właściciela, nie rodzi żadnych zobowiązań podatkowych. W takim przypadku sytuacja jest więc dokładnie taka sama, jak wtedy, gdy o darowiźnie nie było jeszcze mowy.

Sprawdź też: https://adwokat-kaliszewski.pl/