Trafna nazwa firmy może zdeklasować konkurencję bez względu na jakość produktu oraz usługi – to wariant optymistyczny, który miał już wielokrotnie miejsce w rynkowej historii. Niestety jest także druga strona medalu – źle dobrana nazwa potrafi pogrążyć przedsiębiorstwo pomimo ogromnego potencjału związanego z ofertą. Czy istnieje recepta na wymyślenie ciekawej nazwy dla własnej firmy, która przyniesie same korzyści? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Śmiesznie czy strasznie?

Jakiś czas temu nasz kraj obiegła nietuzinkowa nazwa jednego z zakładów pogrzebowych. Informacje o tej nazwie stały się absolutnym hitem w prasie, serwisach informacyjnych oraz portalach społecznościowych. W każdym z tych nośników padało fundamentalne pytanie – co miał na myśli właściciel zakładu pogrzebowego „Happy End”? Podobnych historii nie brakuje. Kilka lat temu pewien inny – nader romantyczny i religijny właściciel zakładu pogrzebowego doszedł do wniosku, że przecież „Bóg tak chciał”. Podążył tym tropem i stał się ponurym pośmiewiskiem opinii publicznej. Dla osób z dystansem może być to niezły wabik, jednak umówmy się – pogrzeb nie stanowi pola do wykazywania tendencji humorystycznych. O ile nazwy te są ciekawe i zabawne, o tyle problemem jest ich brak powiązania z branżą w jakiej się znajdują. To właśnie ten aspekt jest kluczowy dla pozyskiwania szerokiego grona odbiorców.

wykresy

Z dwojga złego skuteczniej artystycznie szokować, niż nazywać się Obol, bądź Hades – tego typu zakładów nie brakuje. Ktoś złośliwy powie – po trupach i do celu. Jest w tym sporo prawdy, bowiem panowie z iście ułańską fantazją mogą przynajmniej liczyć na darmową reklamę. Czy przysporzy im to klientów? Raczej nie. Zresztą tego rodzaju nomenklatura nie dotyczy wyłącznie zakładów pogrzebowych, ale także sklepów takich jak ten na południu kraju – „Dom Dziecka” z artykułami dla naszych pociech. Nie brakuje także sklepów mięsnych jak ten z ekwilibrystyczną nazwą „Stolec”. W związku z tymi śmiesznymi nazwami pada pytanie – jak stworzyć nazwę idealną? Nazwę która będzie zabawna, ciekawa, unikalna i rozsądna? Czy jest to w ogóle możliwe?

tablica

Jak stworzyć nazwę idealną?

Przykładów na nazwy fantastyczne nie brakuje, a jednym z nich jest pewien restaurator, który w pobliżu Parku Naukowego im. Mikołaja Kopernika stworzył restaurację o nazwie „O obrotach ciał niebieskich”. Prawda, że genialne? Aby stworzyć dobrą nazwę przedsiębiorstwa należy kierować się dwiema kluczowymi cechami – oryginalnością oraz zgodnością z tematem w jakim będziemy funkcjonować. Jeśli chodzi o wspomnianą wyjątkowość należy przeprowadzić dokładny research rynkowy. Dublowanie nazw oraz ich upodabnianie nie skończy się dobrze. Druga kwestia dotyczy wspomnianej zgodności z branżą – podstawowym błędem jest zastosowanie w nazwie swoich danych osobowych – „Sklep Mięsny Jan Kowalski” i jemu podobne to relikt końca poprzedniego stulecia. Na koniec pamiętajmy – nazwa powinna być krótka, łatwa w pisowni i prosta, aby każdy mógł ją przywołać z pamięci.

Współpraca: https://pbkb-adwokaci.pl/.