Badania statystyczne ukazują, iż blisko 40% zgłoszeń do agencji detektywistycznych ma związek z podejrzeniami o zdradę. W większości przypadków dotyczy to oczywiście małżeństw oraz zdobycie dowodów mających kluczowe znaczenie dla rozprawy rozwodowej, która zazwyczaj kończy się podziałem majątku. W konsekwencji wyzwania stojące przed śledczymi są poważne, a zdobycie owych dowodów jak się okazuje nie jest takie proste. W jaki sposób skutecznie wytropić zdradę?
Skuteczny wywiad to podstawa
Każde śledztwo rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, który składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich polega na pytaniach ogólnych dotyczących związku. Śledczy pytają wówczas o status społeczny, pracę, kondycję związku, kwestie finansowe, sytuację rodzinną, zdrowotną i tym podobne. Druga część stanowi fazę szczegółową i dotyczy przede wszystkim powoda sprawy. Tu najczęściej padają pytania związane z przyzwyczajeniami, cechami charakteru, planem dnia. Na podstawie zgromadzonych informacji detektywi kreują portret psychologiczny, który może mieć kluczowe znaczenie dla postępów śledztwa.
Krok drugi – obserwacja
W kolejnym etapie przechodzą do obserwacji osoby podejrzewanej o zdradę. W tym etapie następuje ciągłość obserwacyjna – należy skupić się na każdym ruchu powoda w sensie dosłownym oraz metaforycznym. Bez względu na to, czy powód wychodzi do pracy, idzie na zakupy, czy też uprawia poranny jogging. W przypadku delikatnej kwestii za jaką uchodzą zdrady kompleksowa obserwacja ma także znaczenie w godzinach nocnych. Detektywi obserwują nie tylko osobę podejrzaną, ale także najbliższe otoczenie starając się wyodrębnić inne osoby podejrzane o ów czyn.
Szpiegowskie metody
Większość tego typu spraw kończy się na etapie obserwacji. Dlatego detektywi najczęściej są wyposażeni w aparaty fotograficzne służące zebraniu materiałów dowodowych. Te jak się okazuje mogą dziś nie wystarczyć, dlatego należy wykreować dowody twarde. Dowodami twardymi nazywamy nagrania z kamer oraz monitoringu, a także nagrane rozmowy w formie audio. Owe metody szpiegowskie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu – mikrokamer o wysokiej jakości oraz pluskw znanych nam ze szpiegowskich filmów. Powinny one zostać rozmieszczone w tzw. punktach strategicznych zwanych także obszarami newralgicznymi, czyli szczególnie wrażliwymi. Poza mieszkaniem osoby podejrzanej zaliczamy do nich pojazd którym się porusza oraz stanowisko pracy.
Tego rodzaju śledztwa zgodnie z raportem statystycznym trwają maksymalnie kilka tygodni. W tym czasie najczęściej udaje się zgromadzić wystarczający materiał dowodowy, który pozwala pogrążyć w sądzie osobę podejrzewaną. Co ciekawe owe statystyki ulegają stopniowego odwróceniu – osoby zdradzające stają się coraz bardziej czujne, co niewątpliwie utrudnia pracę śledczych.
Współpraca: exclusivesecurity.pl