Wiele jednoosobowych działalności gospodarczych, firm i przedsiębiorców decyduje się na stałą obsługę prawną. W zależności od kancelarii przybiera ona różne formy w zakresie świadczonej pomocy, a stawki uzależnione są od wielu czynników. Nie ma jednak wątpliwości, że prawo polskie w ostatnich latach zmienia się w bardzo szybkim tempie dla przedsiębiorców, a właściciel zazwyczaj nie ma czasu za tym nadążyć, wówczas do wyboru ma dwie opcje zatrudnienie prawnika lub korzystanie z obsługi prawnej, wtedy gdy to konieczne.
Porady prawne dla przedsiębiorców
Z wybraną kancelarią prawną można wypracować różnorodne metody współpracy. Poczynając od doraźnych kontaktów z prawnikami przez jednorazowe porady telefoniczne, po stałą współpracę w formie outsourcingu. Ostatnio traktuje się, że outsourcing to najlepsza forma współpracy w zakresie obsługi prawnej. Prawnicy cały czas trzymają rękę na pulsie, a sama pomoc dostosowana jest do działalności firmy, przy tym uwzględniając indywidualne wymagania właściciela. Obsługa prawna dla przedsiębiorców zazwyczaj obejmuje rozwiązywanie problemów prawnych, tworzenie i opiniowanie umów, windykacje oraz reprezentowanie spółki w sądzie. Jest to tylko część zadań, ponieważ wszystko zależy od charakteru współpracy pomiędzy firmami.
Zalety korzystania z pomocy prawnej
Stała obsługa prawna przynosi korzyści firmie, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa i oszczędności. Prawnicy obsługujący daną spółkę śledzą przepisy prawne i informują o zmianach, jakie się pojawiają, co więcej, reprezentując spółkę w sądzie lub zajmując się windykacją w jej imieniu, dbają o interesy firmy i płynność finansową. Plusem jest także oszczędność, ponieważ stała obsługa prawna, zazwyczaj kosztuje mniej niż zatrudnienie prawnika na cały etat. Outsourcing prawny jest elastyczny, a pomoc świadczona jest w zależności od potrzeb samego zainteresowanego, specyficznym problemem spółki zajmuje się kilku prawników, a nie tylko jedna osoba, a rozwiązania znajdowane są bardzo szybko.