Analizując historię przestępczości możemy łatwo stwierdzić, że była ona niezwykle ciekawa tak od strony prawnej, rzeczywistej, jak i od strony czynów, realnych działań każdego z obywateli. Dlatego teraz zajmiemy się najczęstszymi przestępstwami, jakie występowały w XVIII wieku i przekonamy się, że ewolucja poszła dość daleko do przodu.

Przemyt

Ale zacznijmy od czegoś, co narodziło się jeszcze w XVII wieku i trwa do dziś. Chodzi o przemyt, do którego w XVIII wieku należało się przyzwyczaić. Wszystko przez bariery celne i podatki, które zdecydowanie do tego rodzaju działalności zachęcały. Jednym z krajów najbardziej dotkniętych tym przestępstwem była Anglia. Przemyt na Wyspach stanowił ważne źródło zysku, przede wszystkim skupionego wokół herbaty oraz produktów z Europy kontynentalnej. Jednak nie tylko w Anglii był to problem społeczny. Rozwojowi przemytu sprzyjały także Włochy, które nie były jednym państwem a zgromadzeniem wielu małych. Podobnie z resztą działo się w XVIII wieku w Niemczech.

ksiązki

Piraci

Choć dla dzisiejszego człowieka brzmi to jak legenda i bajka w jednym, to działalność piratów nie była niczym dziwnym, tłumaczą prawnicy krakowscy. Piratem jest osoba, która dokonuje rozbojów na morzu – niezależnie od warunków. Dziś słynni są piraci somalijscy, jednak tego rodzaju działalność z pewnością nie jest naturalna dla większości świata. Tymczasem rabowanie statków było w XVIII wieku chlebem powszednim. Historia pirackich działań jest tematem na wiele opowieści.

starzec

Kradzieże drobne oraz zabójstwa

Kolejne przestępstwa, które były, są i będą. Kradzieżami trudnili się wszyscy, zawsze i w każdych warunkach. Jedni robili to pod przykrywką i z pozorami uczciwości, inni nie mieli tyle szczęścia i musieli szukać szansy na ulicy. Co ciekawe jednak w XVIII wieku niezwykle ważną zmianę zaobserwowano w przypadku zabójstw. Zaczęto odchodzić od zabójstw osób obcych, a pojawiało się coraz więcej zabójstw między osobami znającymi się. Ta tendencja utrzyma się do naszych czasów i zacznie w nich dominować.

Przestępstwa XVIII wieku to niezwykle bogaty rezerwuar, dlatego nie da się opowiedzieć o wszystkich, jednak z pewnością był to jeden z najbardziej fascynujących wieków w historii.